XIII Otwarte Szaradziarskie Mistrzostwa Grudziądza.

 • -

XIII Otwarte Szaradziarskie Mistrzostwa Grudziądza.

Tags : 

NASZ CZŁOWIEK W GRUDZIĄDZU (3)

Jedenastego maja odbyły się kolejne, już trzynaste, Otwarte Szaradziarskie Mistrzostwa Grudziądza. Uczestnikiem wszystkich mistrzostw był przedstawiciel naszej Groteki p. Krzysztof Oleszczyk – autor kilkunastu książek poświeconych historii i teorii zabaw literackich i gier słowno-literowych. Jak zwykle był on członkiem (niekiedy przewodniczącym) jury, jak zwykle bawił uczestników szaradziarskimi wspominkami i ciekawostkami, jak zwykle podpisywał swoje (także wydawane przez Grotekę) kolejne książki.

Mistrzostwa Grudziądza miały, tradycyjnie, charakter ogólnopolski i jak zwykle cieszyły się dużym zainteresowaniem. W szaradziarskich zabawach, przede wszystkim w mistrzowskim turnieju, uczestniczyło dziesięć osób z Grudziądza i ponad czterdzieści z miast i miejscowości niemal całej Polski.

Miejsca na podium Mistrzostw zajęli po niezwykle wyrównanej rywalizacji: Agnieszka Warwas z Poznania (160 punktów), Maciej Gąska z Pruszkowa (159 punktów) i Rafał Rogowski z Pabianic (158 punktów).

Organizatorem Mistrzostw był jak co roku Marian Chylewski – zasłużony szaradzista i działacz kulturalny. Choć nie można zapominać o pomocy kilku innych osób (choćby członków jury) to właśnie jego zasługą było świetne przygotowanie imprezy. Począwszy od nienagannej organizacji, bogatej oprawy medialnej (prasa, telewizja regionalna), dekoracji, wystaw okolicznościowych, świetnej atmosfery, niezliczonych nagród (w tym książek wydanych przez Grotekę) i upominków, a na licznych i smakowitych kulinariach kończąc.

Tradycyjnie udaną imprezę zakończyło wręczenie pucharów i dyplomów, wpisy i dedykacje w książkach p. Oleszczyka, wspólne zdjęcie i obietnice kolejnego spotkania w gościnnym Grudziądzu.
fot. Marek Zmysłowski


 • -

Czy warto badać gry ?

Tags : 

Tak, warto badać gry i zagadnienia z nimi związane z wielu powodów. Gry są fascynującym obszarem badawczym, który może dostarczyć cennych informacji i wiedzy na różnorodne tematy. Oto kilka argumentów, dlaczego badanie gier ma wartość:

archiwum Groteki – “Groteka” – autor rysunku Szymon Kobyliński(+) lata 70′ XX w.
 1. Akademickie i edukacyjne znaczenie: Gry stanowią ważny temat badań akademickich i edukacyjnych. Badania w tym obszarze mogą pomóc w zrozumieniu wpływu gier na rozwój dzieci i młodzieży, nauczenie się przez gry różnych umiejętności oraz ich potencjalnych zalet i zagrożeń.
 2. Społeczne i kulturowe implikacje: Gry odgrywają ważną rolę w kształtowaniu kultury i społeczeństwa. Badania nad tymi aspektami mogą pomóc zrozumieć, jak gry wpływają na wartości, postawy, normy i zachowania ludzi.
 3. Technologia i innowacje: Gry komputerowe są związane z technologicznymi innowacjami, które mają wpływ na rozwój branży technologicznej. Badanie gier może przyczynić się do lepszego zrozumienia technologii interaktywnych, sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej i innych obszarów.
 4. Przestrzeń artystyczna i narracyjna: Gry są często traktowane jako forma sztuki i narracji. Badania nad tymi aspektami mogą przyczynić się do rozwoju dziedziny gamedesignu i pokazania, jak gry mogą być wykorzystane do opowiadania interesujących historii.
 5. Przyjemność i rekreacja: Badanie gier może po prostu dostarczyć przyjemność i radość wielu osobom. Jest to także sposób na lepsze zrozumienie, jakie czynniki sprawiają, że gra jest zabawna i satysfakcjonująca dla graczy.
 6. Badanie zachowania ludzkiego: Gry są używane w badaniach naukowych do zrozumienia zachowania ludzkiego, podejmowania decyzji, uczenia się i interakcji społecznych. Badania gier mogą pomóc w analizie tego, jakie czynniki wpływają na zachowanie ludzi i jakie mogą być zastosowania praktyczne tych informacji.
 7. Rozwój branży gier: Badania nad grami są istotne dla rozwoju branży gier, zarówno w kontekście produkcji, jak i dystrybucji. Pomagają lepiej zrozumieć preferencje graczy, trendy rynkowe oraz wpływ gier na gospodarkę.

Warto zauważyć, że badanie gier może być bardzo wszechstronne – od naukowej analizy psychologicznej, po socjologiczne, technologiczne i artystyczne aspekty. Dlatego też badania w tej dziedzinie przynoszą liczne korzyści dla społeczeństwa, edukacji, nauki i przemysłu, a także dla samych graczy, którzy mogą korzystać z nowych i lepiej przemyślanych produktów i doświadczeń.

SI Fundacji Groteka


 • -

Groteka w Parku Górczewska 3

Tags : 

Kolejna groteka w Food Park za nami 🙂


 • -

Groteka w Parku Górczewska 2

Tags : 

Po raz kolejny okazało się, że organizacja spotkań dla dużej ilości uczestników z tradycyjnymi grami umysłowymi i zachęcanie do wspólnego grania w gry planszowe w parkowym ogródku gastronomicznym brzmi jak świetny pomysł! Taka inicjatywa może przynieść wiele pozytywnych efektów dla społeczności lokalnej i osób odwiedzających ogródek.

Zapytaliśmy naszą AI i oto kilka powodów, dlaczego taki pomysł jest cenny i wartościowy :

 1. Integracja społeczna: Gry umysłowe i planszowe to doskonałe narzędzia do integrowania społeczności. Dzięki nim ludzie różnych wieków i tła mogą spotkać się w przyjaznej atmosferze i wspólnie spędzić czas. To doskonała okazja, aby zacieśnić więzi między mieszkańcami i turystami.
 2. Rozwijanie umiejętności: Gry umysłowe i planszowe angażują umysł i wymagają różnorodnych umiejętności, takich jak myślenie strategiczne, rozwiązywanie problemów, zdolności matematyczne i logiczne. Organizacja takich spotkań pozwala uczestnikom na rozwijanie tych umiejętności w przyjemny sposób.
 3. Wspólne przeżywanie radości: Gry planszowe i umysłowe mogą dostarczać wiele radości i zabawy. Wspólne granie w otwartym parkowym otoczeniu może jeszcze bardziej podkreślić tę przyjemność i umożliwić uczestnikom dzielenie się pozytywnymi emocjami.
 4. Edukacja i kultura: Organizacja spotkań z tradycyjnymi grami umysłowymi może pomóc w zachowaniu dziedzictwa kulturowego i edukować zarówno miejscowych, jak i turystów na temat tych tradycji. To szansa na przekazywanie wiedzy związanej z lokalnymi grami i przyczynianie się do ich ochrony.
 5. Aktywne spędzanie czasu: Często ogród gastronomiczny jest miejscem, gdzie ludzie odpoczywają i delektują się posiłkami na świeżym powietrzu. Dodanie elementu gier planszowych i umysłowych zachęca do aktywnego spędzania czasu i może przyciągnąć większą liczbę odwiedzających.
 6. Promowanie lokalnych biznesów: Organizując tego typu spotkania w parkowym ogródku gastronomicznym, można wesprzeć lokalne firmy gastronomiczne, które dostarczają posiłki i napoje uczestnikom. To pozytywny wpływ na lokalną gospodarkę.
 7. Otwarcie na nowe znajomości: Spotkania z grami umysłowymi i planszowymi to doskonała okazja, aby nawiązać nowe znajomości i wymienić doświadczenia z innymi miłośnikami gier. Może to również przyciągnąć osoby, które do tej pory nie miały okazji zetknąć się z tego typu rozrywką.

Podsumowując, organizacja spotkań dla dużej ilości uczestników z tradycyjnymi grami umysłowymi i zachęcanie do wspólnego grania w gry planszowe w parkowym ogródku gastronomicznym to fantastyczny sposób na integrowanie społeczności, zapewnienie rozrywki, rozwijanie umiejętności i promowanie lokalnej kultury. To inicjatywa, która może zyskać wielu zwolenników i przyczynić się do tworzenia przyjemnej atmosfery w danej okolicy.


 • -

Groteka na festynie SM WOLA

Tags : 

Relacja foto z dzisiejszej Groteki na festynie osiedlowym OKiE SM WOLA – Ośrodek Kultury i Edukacji Spółdzielni Mieszkaniowej Wola . Dziękujemy za wspólną zabawę. Jutro Groteka w Park Górczewska FOOD Park Zapraszamy wszystkich którzy chcą poznać tradycyjne gry umysłowe z całego świata. A może chcesz zostać instruktorem gier Groteki i razem z nami realizować podobne wydarzenia?


 • -

Spotkania z Groteką w Parku Górczewska

Tags : 

Fundacja Groteka zaprasza na cykliczne spotkania z grami i wspólne spędzanie czasu w parku Górczewska na Bemowie.

W sobotę 10 czerwca odbyła się pierwsza impreza z grami w strefie Food Park przy amfiteatrze.

Pokazy i imprezy z tradycyjnymi grami umysłowych mają wiele zalet dla dzieci, dorosłych i seniorów. Te atrakcje mogą przynieść wiele korzyści emocjonalnych, społecznych i zdrowotnych. Oto niektóre z najważniejszych zalet:

 1. Stymulacja umysłu: Gry umysłowe angażują różne aspekty poznawcze, takie jak pamięć, logiczne myślenie, rozwiązywanie problemów i zdolności matematyczne. Dla dzieci wspomaga to rozwój umiejętności edukacyjnych, u dorosłych pozwala utrzymać sprawność umysłową, a dla seniorów pomaga w utrzymaniu funkcji poznawczych i zapobiegać spadkowi pamięci.
 2. Rozwijanie umiejętności społecznych: Gry umysłowe często wymagają współpracy, komunikacji i interakcji między uczestnikami. Organizowanie takich atrakcji pozwala dzieciom na naukę współdziałania w zespole, budowanie więzi z innymi, a dorosłym i seniorom daje okazję do spotkania nowych ludzi, wymiany doświadczeń i nawiązania przyjaźni.
 3. Poprawa koncentracji i cierpliwości: Gry umysłowe wymagają skupienia uwagi i wytrwałości w rozwiązywaniu problemów. Uczestnictwo w takich pokazach pomaga w budowaniu zdolności koncentracji i rozwijaniu cierpliwości, co jest korzystne dla wszystkich grup wiekowych.
 4. Poprawa zdrowia psychicznego: Gry umysłowe i atrakcje takie jak zagadki, łamigłówki czy szachy mogą działać relaksująco i redukować stres. Uczestniczenie w tych aktywnościach jest sposobem na odciążenie umysłu, zwiększenie poziomu endorfin i poprawienie samopoczucia.
 5. Aktywne starzenie się: Seniorzy korzystają z organizowania pokazów gier umysłowych, ponieważ mogą to być doskonałe sposoby na aktywne spędzenie czasu i unikanie izolacji społecznej. Zachęcanie starszych osób do uczestnictwa w takich aktywnościach może zapewnić im wyjątkową rozrywkę, angażującą umysł, co może wpłynąć pozytywnie na jakość ich życia.
 6. Rozwijanie kreatywności: Niektóre tradycyjne gry umysłowe, takie jak szachy, mogą rozwijać kreatywne myślenie, ponieważ wymagają przewidywania ruchów przeciwnika i opracowania strategii. To może przyczynić się do rozwijania zdolności myślenia poza schematami i kreatywnego rozwiązywania problemów.
 7. Wspieranie dziedzictwa kulturowego: Organizowanie tradycyjnych gier umysłowych może być sposobem na przekazywanie dziedzictwa kulturowego i tradycji z pokolenia na pokolenie. Dla dzieci jest to okazja do odkrywania i czerpania z bogatej historii gier, dla dorosłych i seniorów może być to forma utrzymania związku z tradycją.

Podsumowując, organizowanie pokazów tradycyjnych gier umysłowych przynosi wiele korzyści dla dzieci, dorosłych i seniorów. Wspiera rozwój umysłowy, kreatywność, zdrowie psychiczne oraz umożliwia budowanie relacji społecznych. Jest to wspaniały sposób na czerpanie radości z rozwiązywania zagadek i wspólnego spędzania czasu.


szukaj

Archiwa

Wydawnictwa Fundacji Groteka

Znajdź nas

Klub Groteka

fundacja@groteka.pl