Trylogia Husycka – recenzja

  • -

Trylogia Husycka – recenzja

Tags : 

Gra planszowa „Trylogia husycka” oparta jest na książce Andrzeja Sapkowskiego opowiadającej o przygodach Reinmara z Bielawy na ziemiach śląskich w XV wieku.

Jest to gra figurowa w systemie bitewnym w której mamy możliwość wyboru czterech drużyn. Jedną z nich są „Awanturnicy” gdzie można zagrać właśnie między innymi Reinmarem i jego sojusznikami takimi jak Szarlej, Urban Horn, Samson, Katarzyna Biberstein czy straszliwy brytan Belzebub. Kolejna drużyna do wyboru to rodzina „Sterczów” w której bohaterami są Adela, jej bracia Wolfher, Morold i Wittich oraz ich sojusznicy Dieteram Haxt, Stefan Rotkirch i Jencz von Knobelsdorf. Mamy drużynę „Raubitterów” w której znajdują się rycerze rabusie Paszko Pakosławiec Rymbaba, Kuno von Wittram, Notker von Weyrach, Woldan z Osin i Tassilio de Tresckow. Ostatnią drużyną którą możemy zagrać to „Czarni rycerze” gdzie znajdziemy Birkarta von Grellenort mającego możliwość zamiany w Pomurnika oraz 3 rycerzy zakonnych. Figurki są wykonane z wielką starannością i mnogością szczegółów.

Na samym początku wydaję się, iż zasad rozgrywki jest dość dużo, ale w czasie samej gry okazują się bardzo intuicyjne i już po pierwszej rozgrywce zna się je w całości. Powodzenie naszych akcji zależy od rzutów kośćmi, ale gra daje dużo możliwości korekty niepowodzeń. Nasze zwycięstwo nie jest więc zależne od naszego szczęścia w kościach. Umiejętności strategicznej gry mają również wielkie znaczenie. Każda z naszych postaci ma kilka statyk oraz dodatkowych umiejętności dzięki czemu każda postać jest unikalna. Dodatkowo przed samą rozgrywką można naszych bohaterów wyposażyć w dodatkowy ekwipunek dający nowe możliwości naszym postaciom.

Cały system przypomina grę bitewną, ale posiada kilka ciekawych rozwiązań. Po pierwsze aktywacja i ruch postaci odbywa się naprzemiennie co daje o wiele większe możliwości dla graczy. Po drugie każdy gracz posiada pulę kart z której na początku każdej tury dopiera się do trzech kart. Dają one możliwość dodatkowego wpłynięcia na przebieg rozgrywki. Po trzecie istnieją żetony wpływu. Mają one dwa zastosowania. Na początku każdej tury tymi żetonami licytuje się inicjatywę, a niektóre akcje można wykonać tylko jeśli w zamian odda się właśnie ten żeton.Gra posiada kilka scenariuszy fabularyzowanych, które zapewnią wspaniałą zabawę nie tylko dla fanów książki. Gra jest przeznaczona od 2 do 4 osób.

Nie przepadam za grami figurowymi, ale ta gra zrobiła na mnie tak duże wrażenie i zainteresowała mnie do tego stopnia, że postanowiłam ją wesprzeć. Bardzo ciekawa fabuła i intuicyjne zasady całkowicie mnie do niej przekonały.

Autor: Katarzyna Leśniak


szukaj

Archiwa

Wydawnictwa Fundacji Groteka

Znajdź nas

Klub Groteka

fundacja@groteka.pl